Vishay/BCcomponents SFR16S0001501JA100
SFR16S0001501JA100 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001501JA100
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001501JA100.pdf
Availability of SFR16S0001501JA100
QUANTITY
SFR16S0001501JA100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001501JA100
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001501JA100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001501JA100
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001501JA100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001501JA100 Details Description
Related parts for SFR16S0001501JA100
FIXED IND 39UH 5.5A 30 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 8POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 0.9V SOT-23-6 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN PIN HCS 18-20AWG GOLD datasheet.pdf
RES 499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS SMT GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 20A DO5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf