Vishay/BCcomponents SFR16S0001501JR500
SFR16S0001501JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001501JR500
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001501JR500.pdf
Availability of SFR16S0001501JR500
QUANTITY
SFR16S0001501JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001501JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001501JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001501JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001501JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001501JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001501JR500
IC AMP AUDIO 1.2W STER D 14LLP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 806 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 94.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MODEL 212 TAP SWITCH 20A 150V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf