Vishay/BCcomponents SFR16S0001502JR500
SFR16S0001502JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001502JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001502JR500.pdf
Availability of SFR16S0001502JR500
QUANTITY
SFR16S0001502JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001502JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001502JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001502JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001502JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001502JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001502JR500
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 1A 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CYLINDER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
Crystal 28.3220MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 28V 10W datasheet.pdf