Vishay/BCcomponents SFR16S0001508JA500
SFR16S0001508JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001508JA500
Brief Description
RES 1.5 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001508JA500.pdf
Availability of SFR16S0001508JA500
QUANTITY
SFR16S0001508JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001508JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001508JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001508JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001508JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001508JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001508JA500
IC OPAMP GP 63MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 54 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TVS DIODE 444.6VWM 717.6VC DO15 datasheet.pdf
IC DRIVER LIQ CRYSTL DISP 44PLCC datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
FUSE 40AMP 500V AC BS88 GG datasheet.pdf