Vishay/BCcomponents SFR16S0001508JR500
SFR16S0001508JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001508JR500
Brief Description
RES 1.5 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001508JR500.pdf
Availability of SFR16S0001508JR500
QUANTITY
SFR16S0001508JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001508JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001508JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001508JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001508JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001508JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001508JR500
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 125MSPS 221-BGA datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH SIDE ACTUATED datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf