Vishay/BCcomponents SFR16S0001542FR500
SFR16S0001542FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001542FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001542FR500.pdf
Availability of SFR16S0001542FR500
QUANTITY
SFR16S0001542FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001542FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001542FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001542FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001542FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001542FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001542FR500
CONN HDR BRKWAY 4POS 2MM 8GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 114 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 5.7MM RED datasheet.pdf
2 ROW BOX RECP 90 POS 075 C/L datasheet.pdf