Vishay/BCcomponents SFR16S0001583FA500
SFR16S0001583FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001583FA500
Brief Description
RES 158K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001583FA500.pdf
Availability of SFR16S0001583FA500
QUANTITY
SFR16S0001583FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001583FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001583FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001583FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001583FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001583FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001583FA500
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN RECPT 40POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 69POS T/H R/A 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 8 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE SS17HB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
RES 13 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf