Vishay/BCcomponents SFR16S0001624FR500
SFR16S0001624FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001624FR500
Brief Description
RES 1.62M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001624FR500.pdf
Availability of SFR16S0001624FR500
QUANTITY
SFR16S0001624FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001624FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001624FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)