Vishay/BCcomponents SFR16S0001650FA500
SFR16S0001650FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001650FA500
Brief Description
RES 165 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001650FA500.pdf
Availability of SFR16S0001650FA500
QUANTITY
SFR16S0001650FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001650FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001650FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001650FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001650FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001650FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001650FA500
IC MPU SUPERVISOR 2.9V 9MICROSMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 10POS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 130K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 130PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf