Vishay/BCcomponents SFR16S0001820FA500
SFR16S0001820FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001820FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 182 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001820FA500.pdf
Availability of SFR16S0001820FA500
QUANTITY
SFR16S0001820FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001820FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001820FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001820FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001820FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001820FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001820FA500
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
KIT EVAL W/MC33941 SENSOR datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT GEAR SENSOR 4-SIP datasheet.pdf
SCR 400V 1A TO92 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.25A 4X2SON datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 3.75A datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf