Vishay/BCcomponents SFR16S0001963FA500
SFR16S0001963FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001963FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001963FA500.pdf
Availability of SFR16S0001963FA500
QUANTITY
SFR16S0001963FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001963FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001963FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001963FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001963FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001963FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001963FA500
TRIAC SENS GATE 600V 1A DO214 datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf