Vishay/BCcomponents SFR16S0002004JR500
SFR16S0002004JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002004JR500
Brief Description
RES 2M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002004JR500.pdf
Availability of SFR16S0002004JR500
QUANTITY
SFR16S0002004JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002004JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002004JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002004JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002004JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002004JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002004JR500
LAMP NEON RED 120V PC MNT datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON A 15-19MM WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
MINI MI II REC HSG ASSY 19CKT datasheet.pdf
RES 199.6K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
MICRO 25C P 6" WHT JACKS datasheet.pdf