Vishay/BCcomponents SFR16S0002052FR500
SFR16S0002052FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002052FR500
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002052FR500.pdf
Availability of SFR16S0002052FR500
QUANTITY
SFR16S0002052FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002052FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002052FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002052FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002052FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002052FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002052FR500
IC TXRX LPWR HS RS485/422 14SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 200MV 16-QSOP datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK PC VERT GRN 14C datasheet.pdf
TOOL CRIMP HEAD FOR CT-2500 datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 1.3A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf