Vishay/BCcomponents SFR16S0002053FA500
SFR16S0002053FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002053FA500
Brief Description
RES 205K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002053FA500.pdf
Availability of SFR16S0002053FA500
QUANTITY
SFR16S0002053FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002053FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002053FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002053FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002053FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002053FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0002053FA500
REGULATOR 8V 1.5A 3PSIP SMD T&R datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 48VFBGA datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A DL SYNC 14DFN datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf