FFF SFV18R-2STE1LF
SFV18R-2STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFV18R-2STE1LF
Brief Description
CONN FFC TOP 18POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV18R-2STE1LF.pdf
Availability of SFV18R-2STE1LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFV18R-2STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV18R-2STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFV18R-2STE1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSFV_R_Series 21/Jan/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions18
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV18R-2STE1LF
Related LinksSFV18R-, SFV18R-2STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFV18R-2STE1LF Details Description
Related parts for SFV18R-2STE1LF
IC DUAL COMP P-P NANOPWR 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 200MA 1.17 OHM datasheet.pdf
BOOT MOLDED WITH LIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
TV 55C 55#22D SKT PLUG datasheet.pdf
High Precision 5 V Reference IC datasheet.pdf