Winbond Electronics Corp. W25Q16CVSSIG TR
W25Q16CVSSIG TR picture photo
Mfg. Part Number
W25Q16CVSSIG TR
Brief Description
IC FLASH 16MBIT 104MHZ 8SOIC
Datasheet Download
W25Q16CVSSIG TR.pdf
Availability of W25Q16CVSSIG TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
W25Q16CVSSIG TR Order Process
Ship out your order
Specifications of W25Q16CVSSIG TR
Internal Part NumberEIS-W25Q16CVSSIG TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 07/Jun/2013
Standard Package2,000
SeriesSpiFlash®
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size16M (2M x 8)
Speed104MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W25Q16CVSSIG TR
Related LinksW25Q16C, W25Q16CVSSIG TR Datasheet, Winbond Electronics Corp. Distributor
W25Q16CVSSIG TR Details Description
Related parts for W25Q16CVSSIG TR
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.1A 70 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC SILICON 5MHZ 8-MSOP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H GOLD datasheet.pdf
MICRO 9C P /11 WHT 36" NI datasheet.pdf