Vishay/BCcomponents SFR16S0002053FR500
SFR16S0002053FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002053FR500
Brief Description
RES 205K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002053FR500.pdf
Availability of SFR16S0002053FR500
QUANTITY
SFR16S0002053FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002053FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002053FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002053FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002053FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002053FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002053FR500
RES ARRAY 8 RES 15K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 143 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 4/0AWG BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE MALE PNL RCPT 6POS 1' datasheet.pdf