Vishay/BCcomponents SFR16S0002103FA500
SFR16S0002103FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002103FA500
Brief Description
RES 210K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002103FA500.pdf
Availability of SFR16S0002103FA500
QUANTITY
SFR16S0002103FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002103FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002103FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002103FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002103FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002103FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0002103FA500
RES 6K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER 3/8" TO 1/4" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CRIMPING DIE ASP-BB-522250I1 datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/8"-50M CLEAR datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 2.5GHZ 32TQFP datasheet.pdf
IC FLASH MEM 16MB SPI CMOS 8WSON datasheet.pdf
CONN HDR 2.2MM 2POS datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS 0.5MM datasheet.pdf