Vishay/BCcomponents SFR16S0002151FA500
SFR16S0002151FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002151FA500
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002151FA500.pdf
Availability of SFR16S0002151FA500
QUANTITY
SFR16S0002151FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002151FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002151FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002151FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002151FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002151FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0002151FA500
TVS DIODE 10VWM 17.85VC DO201 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 240V 80MA RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 6POS SMD datasheet.pdf