Vishay/BCcomponents SFR16S0002151FR500
SFR16S0002151FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002151FR500
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002151FR500.pdf
Availability of SFR16S0002151FR500
QUANTITY
SFR16S0002151FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002151FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002151FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002151FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002151FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002151FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002151FR500
IC Z8 GP MCU 4K OTP 48SSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK ASST 1/16" X 6" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC RESET MPU W/ADJ RESET SOT23-8 datasheet.pdf
POWER STRIP 19" 20A 6OUT 6'C datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 2PVH 4COL datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf