Vishay/BCcomponents SFR16S0002151FR500
SFR16S0002151FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002151FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002151FR500.pdf
Availability of SFR16S0002151FR500
QUANTITY
SFR16S0002151FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002151FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002151FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002151FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002151FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002151FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002151FR500
CAP ALUM 150UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/2W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 240MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IP CORE SCALER XP2 USER CONFIG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN MALE 7POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
CONN EDGE .050 10POS DR TH datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 60POS datasheet.pdf