Vishay/BCcomponents SFR16S0002201FA500
SFR16S0002201FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002201FA500
Brief Description
RES 2.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002201FA500.pdf
Availability of SFR16S0002201FA500
QUANTITY
SFR16S0002201FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002201FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002201FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002201FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002201FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002201FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0002201FA500
IC DECODER/DEMUX 3OF8 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" STR TIN datasheet.pdf
JACK SCREW KIT .35" LENGTH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SER 10-MSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.62KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 590MA 1.42 OHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf