Vishay/BCcomponents SFR16S0002204JR500
SFR16S0002204JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002204JR500
Brief Description
RES 2.2M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002204JR500.pdf
Availability of SFR16S0002204JR500
QUANTITY
SFR16S0002204JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002204JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002204JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002204JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002204JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002204JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002204JR500
TRANS NPN 80V 8A DPAK datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CBL RIBN 44COND 0.039 GRAY 300' datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 68 NF 2.5% 100VDC datasheet.pdf