Vishay/BCcomponents SFR16S0002204JR500
SFR16S0002204JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002204JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.2M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002204JR500.pdf
Availability of SFR16S0002204JR500
QUANTITY
SFR16S0002204JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002204JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002204JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002204JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002204JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002204JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002204JR500
SWITCH TOGGLE 3PDT 3A 30V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 12V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2CH DIFF 2.7V 8MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 5" 3S FIN datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 55MA 60 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LABEL COMPONENT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf