Vishay/BCcomponents SFR16S0002210FR500
SFR16S0002210FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002210FR500
Brief Description
RES 221 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002210FR500.pdf
Availability of SFR16S0002210FR500
QUANTITY
SFR16S0002210FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002210FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002210FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002210FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002210FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002210FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002210FR500
CAP CER 0.015UF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 8K EE 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 95KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 20K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V datasheet.pdf