Vishay/BCcomponents SFR16S0002370FR500
SFR16S0002370FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002370FR500
Brief Description
RES 237 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002370FR500.pdf
Availability of SFR16S0002370FR500
QUANTITY
SFR16S0002370FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002370FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002370FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002370FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002370FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002370FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002370FR500
IC REMOTE THERMAL CTRLR 24-QSOP datasheet.pdf
CONN HEADR 46POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
2X8 SFP W/ELASTO GASKET MID EMI datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK HDR 5.08MM 4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf