Vishay/BCcomponents SFR16S0002372FA500
SFR16S0002372FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002372FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002372FA500.pdf
Availability of SFR16S0002372FA500
QUANTITY
SFR16S0002372FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002372FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002372FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002372FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002372FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002372FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0002372FA500
RES 5.1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A PNL MNT PLUNGER datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.745" UNIV datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 1.5GHZ SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR HAND TYPE 20MM 1272MM datasheet.pdf
SL-SMT5.08/19/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
XCEDE HD 4W 3PVH 4COL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC/50VDC datasheet.pdf