Vishay/BCcomponents SFR16S0002379FR500
SFR16S0002379FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002379FR500
Brief Description
RES 23.7 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002379FR500.pdf
Availability of SFR16S0002379FR500
QUANTITY
SFR16S0002379FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002379FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002379FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002379FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002379FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002379FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002379FR500
BATT PK 4.5V AA SIZE CARBON ZINC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 9MM VERT 20PPR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL WDUL 4 10R/0 75W POTI datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 2W datasheet.pdf