Vishay/BCcomponents SFR16S0002400JR500
SFR16S0002400JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002400JR500
Brief Description
RES 240 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002400JR500.pdf
Availability of SFR16S0002400JR500
QUANTITY
SFR16S0002400JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002400JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002400JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002400JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002400JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002400JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002400JR500
RES 0.56 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SOT223 datasheet.pdf
IC RCVR ESD RS485/422 LP SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4A 36 MOHM TH datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 770MA 190 MOHM datasheet.pdf
RES 102.8 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
MICRO 37C P /33 10CR 18" NI datasheet.pdf