Vishay/BCcomponents SFR16S0002402FR500
SFR16S0002402FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002402FR500
Brief Description
RES 24K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002402FR500.pdf
Availability of SFR16S0002402FR500
QUANTITY
SFR16S0002402FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002402FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002402FR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002402FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002402FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002402FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002402FR500
VOLTMETER 0-1VDC LCD PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
PANEL FRONT KIT 12HP/6U datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V X7S 0805 datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.05% 1/5W 0805 datasheet.pdf
WIRE DUCT ROUND PVC BLACK datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf