Vishay/BCcomponents SFR16S0002404JR500
SFR16S0002404JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002404JR500
Brief Description
RES 2.4M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002404JR500.pdf
Availability of SFR16S0002404JR500
QUANTITY
SFR16S0002404JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002404JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002404JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002404JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002404JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002404JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002404JR500
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MODEM CELLULAR EV-DO DUAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 604K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OFFLINE XFRM WE-UNIT TI LM3447 datasheet.pdf
TWT,STR,SNB,USF,PSA datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
CONN FIBER FC PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
MJ 1X1 8POS RVPGT CAT5 LUBE datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf