Vicor Corporation V150A24H500BG2
V150A24H500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A24H500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V150A24H500BG2.pdf
Availability of V150A24H500BG2
QUANTITY
V150A24H500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A24H500BG2
Internal Part NumberEIS-V150A24H500BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A24H500BG2
Related LinksV150A24, V150A24H500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A24H500BG2 Details Description
Related parts for V150A24H500BG2
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 510 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
TV 79C 79#22D SKT RECP datasheet.pdf
GT 37C 37#16 PIN RECP datasheet.pdf
500 mA Differential Driver and Dual Low Noise VF Amplifiers IC datasheet.pdf