Vishay/BCcomponents SFR16S0002409JR500
SFR16S0002409JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002409JR500
Brief Description
RES 24 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002409JR500.pdf
Availability of SFR16S0002409JR500
QUANTITY
SFR16S0002409JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002409JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002409JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002409JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002409JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002409JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002409JR500
CAP CER 220PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T10/T15 4.92" datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 120MA 4-SMD datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SLMT,1F,NIB datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 43POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf