Vishay/BCcomponents SFR16S0002431FR500
SFR16S0002431FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002431FR500
Brief Description
RES 2.43K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002431FR500.pdf
Availability of SFR16S0002431FR500
QUANTITY
SFR16S0002431FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002431FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002431FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002431FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002431FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002431FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002431FR500
IC REG LDO 6V 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD UNIPOL 28DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 660MA SOT-223 datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS485 HALF DUPLEX 8NSOIC datasheet.pdf
PNL MNT 20MA BLUE W/WIRE 6" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf