Vishay/BCcomponents SFR16S0002493FA500
SFR16S0002493FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002493FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002493FA500.pdf
Availability of SFR16S0002493FA500
QUANTITY
SFR16S0002493FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002493FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002493FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002493FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002493FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002493FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0002493FA500
IC MCU 8BIT 32K FLASH 44-LQFP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 20PS GOLD SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE PULL LIMIT SW BLUE BODY datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf