Vishay/BCcomponents SFR16S0002612FA500
SFR16S0002612FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002612FA500
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002612FA500.pdf
Availability of SFR16S0002612FA500
QUANTITY
SFR16S0002612FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002612FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002612FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002612FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002612FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002612FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0002612FA500
CONN HEADER .100 DUAL STR 72POS datasheet.pdf
CONN TERM BLK ZDU 4-2 ORANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X7T 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC ACCEL X-AXIS 40G 16SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 49.22'X0.98" datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf