Vishay/BCcomponents SFR16S0002700FR500
SFR16S0002700FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002700FR500
Brief Description
RES 270 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002700FR500.pdf
Availability of SFR16S0002700FR500
QUANTITY
SFR16S0002700FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002700FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002700FR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002700FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002700FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002700FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002700FR500
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN SPRING 37POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 3.01K OHM 1% AXL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:18 150MHZ 48SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 125MA 9 OHM SMD datasheet.pdf