Vishay/BCcomponents SFR16S0002700JA500
SFR16S0002700JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002700JA500
Brief Description
RES 270 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002700JA500.pdf
Availability of SFR16S0002700JA500
QUANTITY
SFR16S0002700JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002700JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002700JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002700JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002700JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002700JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0002700JA500
RES SMD 47K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-VQFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 16A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 380MA 840 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 50 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf