Vishay/BCcomponents SFR16S0002701JR500
SFR16S0002701JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002701JR500
Brief Description
RES 2.7K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002701JR500.pdf
Availability of SFR16S0002701JR500
QUANTITY
SFR16S0002701JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002701JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002701JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002701JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002701JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002701JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002701JR500
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SUPPLY MON W/RESET 8SOIC datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE RED datasheet.pdf
IC FPGA 114 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
VINCO ETHERNET MP3 RTC SHIELD datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 1.25 89HP0504U datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC 50/BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf