Vishay/BCcomponents SFR16S0002809FR500
SFR16S0002809FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002809FR500
Brief Description
RES 28 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002809FR500.pdf
Availability of SFR16S0002809FR500
QUANTITY
SFR16S0002809FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002809FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002809FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002809FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002809FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002809FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002809FR500
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 60POS .050" GOLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 20% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP ARRAY 330PF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN SOCKT 240POS 5ROW VERT GOLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.9V 4-USP datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 20ppm 8pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf