Vicor Corporation V72B28C250BF
V72B28C250BF picture photo
Mfg. Part Number
V72B28C250BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V72B28C250BF.pdf
Availability of V72B28C250BF
QUANTITY
V72B28C250BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B28C250BF
Internal Part NumberEIS-V72B28C250BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B28C250BF
Related LinksV72B28, V72B28C250BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B28C250BF Details Description
Related parts for V72B28C250BF
JUMPER-H1505TR/A2015W/H1505TR 6" datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
LIGHT SOURCE ONLY datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 120W datasheet.pdf