Littelfuse SPFJ250.X
SPFJ250.X picture photo
Mfg. Part Number
SPFJ250.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 1000VDC CLSS J SOLAR 250A
Datasheet Download
SPFJ250.X.pdf
Availability of SPFJ250.X
QUANTITY
SPFJ250.X Order Process
Ship out your order
Specifications of SPFJ250.X
Internal Part NumberEIS-SPFJ250.X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSPFJ Series Solar 1000 VDC Class J Fuse
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-GARD®
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC, 1000VDC (1kV)
Current250A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension2.000" Dia x 7.126" L (50.80mm x 181.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t31022
DC Cold Resistance0.49 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPFJ250.X
Related LinksSPFJ, SPFJ250.X Datasheet, Littelfuse Distributor
SPFJ250.X Details Description
Related parts for SPFJ250.X
GROMMET 0.148" ELASTOMER BLACK datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MONITOR DUAL SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A 1.5MM TIN datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 32SGL 1.57MM datasheet.pdf
FOUR WAY VALVE datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V Z5U 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf