Vishay/BCcomponents SFR16S0003002FA500
SFR16S0003002FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003002FA500
Brief Description
RES 30K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003002FA500.pdf
Availability of SFR16S0003002FA500
QUANTITY
SFR16S0003002FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003002FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003002FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003002FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003002FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003002FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0003002FA500
FERRITE CHIP 600 OHM 500MA 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 1A 32VAC/VDC 5PK CARD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf