Vishay/BCcomponents SFR16S0003320FR500
SFR16S0003320FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003320FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 332 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003320FR500.pdf
Availability of SFR16S0003320FR500
QUANTITY
SFR16S0003320FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003320FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003320FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)332
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003320FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003320FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003320FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0003320FR500
CONN RECEPT 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 24PORT 484BGA datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
MEM CARD 4GB MICROSD CLS 10 AMLC datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf