Vishay/BCcomponents SFR16S0003600JR500
SFR16S0003600JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003600JR500
Brief Description
RES 360 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003600JR500.pdf
Availability of SFR16S0003600JR500
QUANTITY
SFR16S0003600JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003600JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003600JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003600JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003600JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003600JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0003600JR500
CONN HOUSING DUAL ROW 20POS .100 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8UMAX datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 50 MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 4-SOP datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD37-V5-2M datasheet.pdf
2.50MM HEIGHT UNIVERSAL CONTACT datasheet.pdf
DSUB 15 F CRMP HD G50 TOOL C datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf