Vishay/BCcomponents SFR16S0003601FA500
SFR16S0003601FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003601FA500
Brief Description
RES 3.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003601FA500.pdf
Availability of SFR16S0003601FA500
QUANTITY
SFR16S0003601FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003601FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003601FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003601FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003601FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003601FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0003601FA500
TVS DIODE 78VWM 126VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 3/8" datasheet.pdf
RES 1.69 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 25A 28V datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 97MA 13.7 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
1.00 X 1.50 OPTIMUM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf