Vishay/BCcomponents SFR16S0003602JA500
SFR16S0003602JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003602JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003602JA500.pdf
Availability of SFR16S0003602JA500
QUANTITY
SFR16S0003602JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003602JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003602JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003602JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003602JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003602JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0003602JA500
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 3.4A 45.9 MOHM datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 14-16 AWG P-GP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IGBT 1600V 5.7A 68W TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 0.28 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ALUMINUM SPLICE TIN PLATED datasheet.pdf
256M DDR2-800 X8 IND datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 51 OHM 9SRT datasheet.pdf