Vishay/BCcomponents SFR16S0003608JA500
SFR16S0003608JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003608JA500
Brief Description
RES 3.6 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003608JA500.pdf
Availability of SFR16S0003608JA500
QUANTITY
SFR16S0003608JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003608JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003608JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003608JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003608JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003608JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0003608JA500
RES 115K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5V OUT 2000MA 10W datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE D 28POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 450 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADR R/A LO-PRO 40POS GOLD datasheet.pdf