Vishay/BCcomponents SFR16S0003651FR500
SFR16S0003651FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003651FR500
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003651FR500.pdf
Availability of SFR16S0003651FR500
QUANTITY
SFR16S0003651FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003651FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003651FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003651FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003651FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003651FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0003651FR500
ESD HANDLER 8X6-1/2X2-1/4 datasheet.pdf
MODULE AC CTLR 2X60A 1200V V1-A datasheet.pdf
RELAY SSR DUOTRIAC 480VAC 25A datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 15A DO204AR datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf