Vishay/BCcomponents SFR16S0003740FA500
SFR16S0003740FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003740FA500
Brief Description
RES 374 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003740FA500.pdf
Availability of SFR16S0003740FA500
QUANTITY
SFR16S0003740FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003740FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003740FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003740FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003740FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003740FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0003740FA500
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5.8NS 64CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 127 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT NONSHORTING datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf